Sağlık olsun

         Sağlık olsun, her işte  bir hayır vardır; bu sözcükleri sık sık duyarız günlük yaşantımızda. Başımıza olumsuz bir iş geldiğinde, hedefimize ulaşamadığımızda, kötü bir haber aldığımızda, can sıkıcı bin türlü durumda, bu anlamda sözler duymak ruhsal olarak rahatlatır, bir anlamda teselli eder bizi. 
            Bununla birlikte gerçekçi değildir. Bir psikolojik savunma mekanizmasıdır yalnızca. Aslında biliriz "her işte bir hayır" olmadığını ve "sağlık olsun"un salt teselli sözleri olduğunu... Yanlış anlamayın sağlığın "1", para, kariyer, güzellik, makam vb. olguların bu "1"'in yanına gelen "0"lar olduğunu en iyi bilen insanlardan biriyim. Her işte bir hayır vardır dedim de aklıma geldi:
               Osmanlı sarayında bir vezir varmış, ne olursa olsun (iyi ya da kötü) bu işte bir hayır vardır, bu işte bir hayır vardır dermiş. Bir gün vezir ile padişah ava çıkmışlar,  Padişahın tüfeği ateş ederken tutukluk yapmış, elinde patlamış ve üç parmağı kopmuş. Vezir yine hemen bu işte de bir hayır vardır padişahım demiş. Padişah sinirlenmiş tabii, "ne diyorsun sen vezir parmaklarım koptu, böyle bir işte hayır mı olur" demiş ve veziri zindana attırmış... Birkaç yıl sonra Osmanlı ordusu Afrika'ya sefere çıkmış. Çok büyük bir yamyam kabilesi Osmanlı ordusunu bozguna uğratmış ve tüm askerleri esir almış; başlamışlar Osmanlı askerlerini yemeye. Sıra padişaha geldiğinde yamyamlardan biri padişahın parmaklarının olmadığını farketmiş.  Farketmiş ve diğer yamyamlara "bu adam eksik, yenmez" demiş. Salıvermişler padişahı. İstanbul'a dönmüş padişah, ilk işi vezirini hapisten çıkarıp binlerce kez özür dilemek olmuş. 
                  Ne dersiniz belki de her işte bir hayır vardır.
              
        

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !