NaZaR

         Aslında metafiziğe fazla inanmam. Bununla birlikte "nazar"  denilen olgu konusunda bir karara varabilmiş değilim. Acaba diyorum gerçekten nazar değer mi, bir şey çok övüldüğünde ona zarar gelir mi? Konuya teolojik bakarsak, dini öğreti nazarın varlığını kabul ediyor, toplum olarak da nazar konusunda bir mutakabata vardığımız söylenebilir, nazara inanıyoruz yani. Nazar boncuğundan vazgeçmiyoruz, nazar duası en çok bilinen ve okunan dualardan bir tanesi.


         Herhangi bir konuda başarılı olan, bir işin üstesinden gelen, görünümü güzel olan bir insan için söylenen övgü sözlerinin ardından, söz konusu insanın başına kötü bir iş geliyor ve zarar görüyor; bunun mantıksal bir açıklaması olsa, tamam diyeceğim, fazla övülmenin veya kıskanılmanın yaydığı fiziksel bir enerji buna (nazara) neden oluyor. Bunu söyleyemiyorum, bir yandan da bu kadar büyük tesadüf(ler) olamaz diyorum. 


Yaşantımdan belki de iki yılın kaybolmasına neden olan trafik kazasının nedeni anneanneme göre "göz değmesi".  Üniversiteyi ilk girişte kazanmışım da -kaza okula giderken oldu-, o gün yeni aldığım giysileri giymişim de, mahallenin en popüler kızıyla arkadaşmışım da... Bu nedenle anneannemin komşularının bana gözü değmiş, sonra da ekler anneannem "gözü çıkasıcalar" diye. Şimdi düşünüyorum da(hadi nazar var diyelim) çok ağır bir durumda olmama karşın büyük ölçüde toparladım kendimi, sağlık sorunum yok. Peki benim kazadan sonraki yaşama olasılığı %10'luk durumumu görenler, bir de beni şimdi görseler ve şaşkınlık içinde inanılmaz birşey başarmış, eski Tolgadan farkı yok deseler(ki diyorlar da),bana yine nazar değmesi gerekmez mi? Değmez demiyorum, çünkü büyük konuşmayı sevmem, büyük konuştuklarım hep başıma gelmiştir.  İnşallah değmez... Bu arada eski Tolga değilim artık, olamam da çünkü aradan yaklaşık 18 yıl geçti.


Çok başarılı, güzel veya akıllı bir dolu insan var dünyada; haklarında övgü dolu sözler söylenen. Neden bunların tümünün veya önemli bir bölümünün başına kötü bir iş gelmiyor. Nazardan ne koruyor bunları, bilemiyorum.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !