KÖPRÜDEKİLER

ANKARA Film festivalinde gösterilen ve belgesel tadında  olan "köprüdekiler" son bir kaç yıl içinde izlediğim en iyi yerli film.

UZUN saçları ve küpesi ile cool bir görünümü olan Fikret, boğaz köprüsü üzerinde gül satmakta, Bostancı Taksim  hattında dolmuş şoförlüğü yapmakta ve bu arada daha iyi bir iş aramaktadır, herhangi bir vasfı yoktur, yalnızca okur yazardır, evlidir, karısı Cemile istekleri hiç bitmeyen, hep daha iyi bir yaşam isteyen "Sokrates'in karısı"na öykünen bir kadındır, -yönetmen Cemile karakterini çok başarılı çizmiş- evlere temizliğe gitmektedir.  İstanbul varoşlarında varoluş mücadelesi vermektedirler...

BOĞAZ köprüsünde trafik polisi olarak görev yapan Murat ise, yine polis olan bir arkadaşı ile aynı evi paylaşmaktadır. Akşamları internette kız arkadaş aramaktadır, bir gün internette "chat"leştiği kızla buluşur. Boğaz manzaralı bir kafede sohbet ederler, aralarında geçen şu diyalog çok hoşuma gitti: Kız Murata, "nerelisin" diye soruyor,  Murat, "Kayseri" diye yanıtlıyor. Kız, "neresinden" diye soruyor bu sefer, Murat, "Pınarbaşı" diyor. Az sonra Murat soruyor kıza, "nerelisin" diye. Kız, "Adana" diyor. Murat, "biz Avşarız, siz de Avşar mısınız" diye sürdürüyor sorusunu, "kız o ne demek, soyadı mı" diye anlamlı! bir soru soruyor. Murat açıklıyor, "Avşar, 22 Türk boyundan biri, yani biz Türkmen soyundan geliyoruz, Osmanlıya ayaklanan Türkmen ozanı Dadaloğlu ve yanındakiler Adanaya sürülmüşler de bu yüzden sordum Avşar olup olmadığınızı..." Kız "soylusunuz yani" diyor son olarak, Murat hafiften kasılarak "evet" diyor. Murat Anadoludan gelmiş, İstanbul'un kalabalığı içinde kaybolmuş bir insan ve onun gibi yolları İstanbul'da keşisen milyonlarca insan.

BUGÜNE değin İstanbul'un görmediğim, işitmediğim, tahmin bile etmediğim yönlerini izledim bu filmde. Gerçek ile kurmaca içiçeydi. Filmin ardından yönetmen Aslı Özge, önce bir belgesel film çekmeyi düşündüğünü ama yapım aşamasında filmin farklı bir görünüme büründüğünü, polisler dışında -emniyet izin vermediği için- tüm oyuncuların kendini canlandırdığını söyledi.

GÖSTERİME girdiğinde izleyin derim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !