İnternet dili -chat-

     İnternet günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Gazeteleri internet üzerinden okuyoruz, alışverişimizi internet ile yapıyoruz, internet ile doğum günü kutluyoruz, yılbaşı, bayram kutluyoruz...Ve  sınırsız bir bilgi kaynağı internet.  İnternetin bize sunduğu olanakları ve kolaylıkları yadsıyamayız.
     Bir de messenger var internette. "Sanal sohbet" ediliyor messenger aracılığıyla. Sanırım buna chat(umarım doğru yazmışımdır) deniyor.  Sanal sohbet eden genç arkadaşlar*ın kullandıkları Türkçe beni çok rahatsız ediyor, ünlü harfleri yazmıyorlar, örneğin "slm" yazıyorlar, tamam ben selam demek istediklerini anlıyorum ama salim anlamına da gelebilir slm, salam anlamına da. Ünlü harflerin kullanılmamasını çok tehlikeli buluyorum, ünlü harflerin önemsizleştiği bir Türkçe zenginliğinden çok şey kaybetmez mi? Söz gelimi "y" ve "r"  harflerine de pek yüz vermiyor  genç arkadaşlar, iyi değil ii yazıyorlar, napıyorsun değil napıosun yazıyorlar. Ne bileyim daha bir dolu Türkçe yanlışı yapılıyor "chat"leşilirken. Bunun yanı sıra duygu ve düşüncelerin  bir takım sembollerle anlatılması var ki bu ayrı bir konu.
     Evet kabul ediyorum hem zamandan kazandırıyor hem daha kolay "intenet dili"  ile iletişim kurmak. Bununla beraber bu dilimizi yozlaştırmak pahasına olmamalı. Sanırım çok da zor değildir ünlü harfleri ve y harfini yazmak. Türkçe konuşurken de, yazarken de daha duyarlı olunması gerektiğini düşünüyorum.

* Genel olarak 30 yaş altını kastediyorum.
     
     
     

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !