Dinlence

Bayram tatilinin ardından on gün izin aldım, böylelikle tatilim iki haftaya uzadı. Bayramda Alanya'daydım. Şimdi ise evde zaman geçirmekteyim. Tatil insanı yoruyor; uzun yolculuklar, düzensiz yemeler, içmeler, alışkın olmadığın bir çevre, yatak vb. İnsanın dinlenebildiği tek yer  evi bence.

Bol bol okuyorum bu günlerde ve film izliyorum. Elias Canetti'nin okurken çaba göstermeniz gereken ve insana  bol sıkıntı veren uzun soluklu kült romanı "körleşme"yi ikinci kez okudum. Körleşme'yi bir kanaviçe gibi işleyerek yazmış Canetti. İkinci kez okurken, ilk okuduğumdan daha çok keyif aldım.  Hemen ardından İsviçre'li yazar Botton'un deneme kitabı "felsefenin tesellisi"ni okudum; muhteşem bir kitap. Yaşama ilişkin hepimizin bildiği ama farkına varmadığı/varamadığı gerçekleri yüzümüze vuruyor Botton. Dile getirdiği argümanların geçerliğini "evet bunu hiç düşünmemiştim ama bu böyleymiş" veya "adam doğru söylüyor yahu" diyerek kabul ediyorsunuz.

"Braveheart"ı izledim bir kez daha; gösterimde olduğu yıl (1995) sanırım  sinemada üç kez izlediğim, bir çok kategoride Oscar alan bu filmi görmeyenlere tavsiye ederim. Blogcu bir arkadaşımın yazısına yorum yazarken aklıma geliveren E. Kusturika filmi "çingeneler zamanı"nı bir daha izlemeden edemedim (Goran Bregoviç'in film için yaptığı müzikler unutulur mu?) ve son olarak  bence Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı, Tarık Akan ile Şerif Sezer'in rol aldığı "Yol"u izledim bilmem kaçıncı defa. Televizyonla aram hiç iyi değil, kimi haber programları ve maçlar dışında birbirimizin yüzüne bakmayız. Dizi ve yarışma furyası beni teğet geçti.

Bunlar dışında yoğun iş temposu ve zaman bulamadığım için görüşemediğim kankalarım ile görüşme olanağı buldum. Her akşam bir saat yürüdüm. Bir kaç gün sonra işbaşı yapacağım. Her daim kasvetli, kimi zaman sıkıcı, kimi zaman ise eğlenceli devlet dairesine döneceğim. Akaki Akakiyeviç'lerin* yanına, şaka canım keşke tüm memurlar Akaki Akakiyeviç gibi olsa.

*Gogol'ün bir memurun trajik sonunu anlattığı palto başlıklı öyküsünün kahramanı.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !