AĞLAYABİLMEK

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı iki arkadaşımla sohbet ediyoruz, Türk Tiyatrosunun genel görünümü, bu sezon sahnelenen oyunların başarısı, oyuncuların performansı, özel tiyatro-devlet tiyatrosu karşılaştırması falan derken konu konuyu açtı.  Bir ara çocukluğumdan bu yana merak ettiğim soruyu yöneltme fırsatı buldum: " Oyunda senaryo gereği ağlamanız gerektiğinde kolayca ağlayabiliyorsunuz, bunu nasıl başarabiliyorsunuz?"


Benian yanıtladı sorumu; "ağlamamız gerektiği zaman, bizi ağlatacak denli üzücü  bir şeyin gerçekleştiğini varsayar ve ağlarız" dedi. "Nasıl yani, söz gelimi çok sevdiğiniz köpeğinizin öldüğünü düşünüp ağlıyorsunuz, öyle mi" diye sordum. Evet öyle dediler.


Allah Allah diye geçirdim içimden, olmayan bir olayı/durumu olmuş varsayıp ağlayabiliyorlar. Bunu ben de becerebilir miyim diye sordum kendime ve beni ağlatabilecek çeşitli senaryolar kurdum zihnimde; aklıma getirdiğim bir senaryo gözlerimin dolmasına, boğazımın düğümlenmesine neden oldu, bıraksam kendimi  ağlayacaktım. 


Aklıma ne mi getirdim ağlamak için. Düşünmesi dahi ağlamama neden olan bir şeyi yazmamı beklemeyin benden. 


  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !